Atomówki będą promować transplantologię

Atomówki będą promować...
15 lutego siatkarki Atomu Trefla podejmą Tauron MKS Dąbrowa Górnicza. Podczas tego spotkania w Hali 100-lecia przeprowadzona zostanie akcja promująca ratowanie ludzkiego życia poprzez chęć oddawania organów.

Jak wskazują statystyki Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant", w Polsce na przeszczep oczekuje obecnie 1651 osób - z czego aż 1007 potrzebuje nerki. W styczniu 2017 roku zabiegów tego jednego narządu wykonano z kolei 103 - 97 nerek pochodziło od dawców zmarłych, a sześć od żywych.

Podczas najbliższego meczu siatkarki Atomu Trefla będą edukować w tym zakresie sopockich kibiców. Uczynią to we współpracy z Dawca.pl - kampanią podlegającą pod Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, którą zainicjowała grupa studentów trójmiejskich uczelni, w szczególności Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dostrzegli oni, że niechęć pacjentów w kwestii przeszczepiania narządów wynika przede wszystkim z posiadania niedostatecznej wiedzy na ten temat. Za cel postawili sobie informowanie i uświadamianie społeczeństwa, a także obalanie mitów na temat transplantologii.  

- Zdajemy sobie sprawę, że los może sprawić, że każdy z nas stanie kiedyś w obliczu choroby, gdzie jedynym ratunkiem będzie przeszczep organu, dlatego uważamy, że wiedza na temat transplantologii jest równie bezcenna, co dar życia - mówi Paweł Klikowicz, koordynator Dawca.pl - Dlatego chcemy uświadamiać i rozmawiać o transplantologii, czyli możliwości pomagania innym poprzez oddawanie cząstki siebie - dodaje.

W trakcie spotkania Atomu Trefla z Tauronem MKS-em Dąbrowa Górnicza prowadzona będzie akcja informacyjna, a kibicom rozdane zostaną także oświadczenia woli. Ten prosty dokument, który powinno nosić się w portfelu, może uratować komuś życie. Taką deklarację mają zawsze przy sobie choćby Magdalena Damaske, Natalia Gajewska, Justyna Łukasik czy Karolina Bednarek.

- Na szczęście w moim bliskim otoczeniu nie pojawiła się jeszcze nigdy potrzeba skorzystania z transplantologii, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak przewrotny bywa los. Dla mnie naturalne jest, że jeśli w przyszłości moje narządy mogłyby uratować życie komuś innemu, to tak powinno się stać - mówi kapitan Atomu Trefla.

Na meczach Atomu Trefla już nie raz poruszano tematy związane z edukacją prozdrowotną. Podczas spotkań sopockiego zespołu niejednokrotnie istniała możliwość zapisania się do bazy dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS, prowadzona była nauka pierwszej pomocy, a kibice mogli na miejscu korzystać z podstawowych badań lekarskich - pomiaru ciśnienia czy cukru.

Spotkanie Atomu Trefla Sopot z Tauronem MKS-em Dąbrowa Górnicza odbędzie się w środę, 15 lutego, o godz. 18.30 w sopockiej Hali 100-lecia. Bilety na to starcie dostępne są w serwisie trefl.ticketsoft.pl oraz w kasach obiektu.


Zobacz także:
ORLEN Liga: ŁKS Commercecon za mocny dla Legionovii ORLEN Liga: Atom Trefl wywalcza punkt w konfrontacji z Grot Budowlanymi! ORLEN Liga: Developres zwycięża z KSZO ORLEN Liga: BKS Profi Credit wygrywa w Sopocie Juan Manuel Serramalera odchodzi z Dąbrowy Górniczej! ORLEN Liga: zwycięstwa ŁKS-u Commercecon i BKS-u Profi Credit

Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |