Energa Sopot Match Race - dzień pierwszy

Jachty klasy Diamant 3000 oraz katamarany M32. Czołowi match racingowi żeglarze świata. To pierwsze tego typu wydarzenie w żeglarskiej historii Polski.

Do Sopotu zjechali zawodnicy z całego świata, którzy powalczą o tytuł najlepszej załogi w ramach prestiżowej imprezy World Match Racing Tour, tym razem także w zupełnie nowej kategorii tych zawodów. Regaty Energa Sopot Match Race gotowe do startu!

Nie tylko fani sportów wodnych, ale też turyści odwiedzający sopockie molo mogli dziś zobaczyć treningi załóg, które od jutra walczyć będą o tytuł pretendujący do miana tych najlepszych na świecie. To już trzynasta edycja regat Energa Sopot Match Race, po raz trzeci organizowana w Polsce w ramach cyklu World Match Racing Tour. Co ważne, po raz pierwszy zawody podzielono na dwie kategorie - jachty Diamant 3000 i katamarany M32. Tym samym współczesne żeglarstwo prowokuje zmianę pokolenia i daje możliwość wyboru między tradycją a nowoczesnością. Wielbiciele tradycji i tzw. szachów na wodzie wybiorą jachty Diamant 3000, ci którzy chcą spróbować czegoś nowego, zapewne docenią możliwości jakie daje żeglowanie na katamaranie M32.

Jak mówi Artur Manista, organizator regat - Żeglarstwo sportowe zmierza ku większej dynamice. M32 to nowość w międzynarodowym jachtingu. Cały świat zmierza w kierunku katamaranów, trend ten wyznacza Puchar Ameryki. Ten zwrot nastąpił w zeszłym roku, a my chcąc utrzymać status World Match Racing Tour jako Energa Sopot Match Race zdecydowaliśmy o ściągnięciu na wody Zatoki Gdańskiej jachty tej klasy. Są to niezwykle dynamiczne jednostki, które osiągają ogromne prędkości, przez co zawody te są niezwykle widowiskowe.

Zasady są proste - trasę wyścigu wyznaczają 2 boje, zwycięża załoga, która pierwsza przekroczy linię mety. Tu nie ma miejsca na bycie dżentelmenem, każda z załóg walczy o najlepszy wiatr i próbuje zmusić przeciwnika do błędu, wszystko oczywiście w ramach zasad funkcjonujących w Match Racingu. Dwa okrążania wokół boi rozstawionych przy molo to dawka niesamowitych emocji także dla zgromadzonej publiczności. Po zwycięstwo jedną z czteroosobowych jachtowych załóg prowadził będzie Przemysław Tarnacki z Energa Volvo Yacht Racing, pomysłodawca i organizator Energa Sopot Match Race, zwycięzca zawodów w 2009 i 2013 roku. Dzięki niemu Polska wypływa na szerokie wody.

Sopot jest naturalnym wyborem jeżeli chodzi o Polskę, bo ma taki naturalny amfiteatr dla żeglarstwa jakim jest sopockie molo - cały świat nam go zazdrości i chętnie do nas przyjeżdża. Dziennie odwiedza nas 20 tysięcy przechodniów. Żeglarstwo to bardzo widowiskowy sport - mówi Tarnacki.

Przez 4 najbliższe dni (26-30 lipca) od godziny 10:00 do 18:00 tuż przy sopockim molo, i to na wyciągnięcie ręki, będzie można zobaczyć najlepszych z najlepszych walczących o punkty w Pucharze Świata. Dziś nastąpiło oficjalne ważenie załóg - suma kilogramów nie może przekroczyć 350. Skipperzy wzięli także udział w losowanie łodzi, zasada ta pozwala na wyeliminowanie ewentualnych podejrzeń o wcześniejsze przygotowanie i rozbudowanie jednostki pływającej. Te przygotowywane są przez organizatora. O wynikach decydują zatem umiejętności i doświadczenie załogi, a nie sprzęt.

Przez cały czas trwania zawodów na każdego odwiedzającego czeka moc atrakcji przygotowanych przez sponsorów i partnerów wydarzenia.

Komu nie wystarczy samo patrzenie, może stać się członkiem załogi. Hot seats to niepowtarzalna szansa udziału w zawodach na pokładzie katamaranu. Żądni przygody życia powinni zgłosić się Recepcji Regat w Centrum Konferencyjnym Hotelu Sheraton, gdzie uzyskają więcej informacji. Udział w zawodach jest płatny.

Wyniki sportowych zmagań, a także transmisję live będzie można śledzić na www.EnergaSopotMatchRace.com, finał odbędzie się w sobotę 30 lipca. Dla tych, którzy nie mogą zobaczyć zawodów na żywo, organizator przygotował transmisje online.

Lista startowa jachty Diamant 3000

Eric Monnin - SUI
Sam Gilmour - AUS
Joachim Aschenbrenner DEN
Vladimir Lipavsky- RUS
Dejan Presen - SLO
Przemysław Tarnacki - POL
Łukasz Wosiński - POL
Patryk Zbroja - POL 

Meczem otwarcia zawodów będzie pojedynek Gilmour vs Wosiński.

Lista startowa - World Match Racing Tour - Katamarany M32 (losowanie jednostek odbędzie się w czwartek w godzinach porannych)

Sam Gilmour - AUS
Eric Monnin - SUI
Joachim Aschenbrenner - DEN
Nicklas Dackhammar - SWE
Torvar Mirsky -AUS
Chris Rast - SUI

PROGRAM ZAWODÓW

ŚRODA

10.00-18.00 Wyścigi: runda round robin (‘każdy z każdym’) wokół sopockiego mola
18.30 Konferencja prasowa - Volvo VIP Lounge
20.00 Ceremonia otwarcia regat Energa Sopot Match Race - Muszla Koncertowa
21.00 Sailors Coctail, Unique Club & Lounge (Only for Sponsor Guests)

CZWARTEK

10.00-18.00 Wyścigi: runda round robin (‘każdy z każdym’) wokół sopockiego mola
18.30 Konferencja prasowa - Volvo VIP Lounge
19:30 Premiera Katamaranu Wave 58 Breeze - Volvo VIP Lounge
20:30 Ocean Challenge Yacht Club Night, Unique Club & Lounge (Only for Sponsor Guests)

PIĄTEK

10.00-17.30 Wyścigi: półfinały - wokół sopockiego mola
17.30 - 18.00 Wyścig VIP Race - wokół sopockiego mola
18.30 Konferencja prasowa - Volvo VIP Lounge
20.30 Yachting Night, Unique Club & Lounge (Only for Sponsor Guests)

SOBOTA

10.00-15.00 Wyścigi: mały finał i finał - wokół sopockiego mola
15.00 Konferencja prasowa - Volvo VIP Lounge
17.00 Ceremonia zakończenia regat - Scena przy fontannie
20.30 Volvo Yachting Banquet, Sheraton (Only for Sponsor Guests)

Partner tytularny - Energa
Partnerzy główni - Volvo, Albert Riele, New Age Media, Oshee 
Partner innowacyjny - Dentsu Aegis Network 
Partnerzy - Garmin, Moet, Clever Frame, Bavaria, Cosmopolitan, T4B, Wave, Sigg, PelleP, Elite Gym, Sail Service, Code Zero
Zobacz także:
Energa Sopot Match Race 2016 (podsumowanie) Energa Sopot Match Race - drugi dzień zmagań Eleven Sports Network oficjalnym partnerem Energa Sopot Match Race Energa Sopot Match Race już za tydzień! Znamy listy startowe! Katamarany M32 w Sopocie!

Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |