Finałowa batalia - Baja Inter Cars

Sezon rozgrywek kierowców terenówek dobiega końca - przed nami ostatnia eliminacja tego cyklu: Baja Inter Cars.

Choć znamy już mistrza Polski, na żagańskim poligonie spodziewamy się prawdziwej batalii, na szczęście nie z użyciem czołgów, a rajdowych samochodów, motocykli i quadów. Wielu kierowców ma jeszcze szansę na poprawę swojego wyniku!

Zaplanowana na koniec września warszawska runda Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych (Safari) została odwołana, co wprowadziło kilka rozstrzygnięć w tabelach. Zgodnie z regulaminem, w przypadku odwołania jednej z rund, żaden z wyników nie będzie już odliczany. Baja Inter Cars ma najwyższy współczynnik 2 co oznacza, że można tu zdobyć aż 64 punkty. Zobaczmy, co zmieni się w klasyfikacjach.

Przede wszystkim poznaliśmy już Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej cyklu RMPST. Czeski kierowca Miroslav Zapletal zgromadził 88 punktów przewagi nad Sławomirem Wasiakiem, co sprawia, że może być już spokojny o końcowy rezultat. Jego pilot – Bartosz Momot - ma jeszcze większą przewagę. Ekipa zdobyła też najwyższy laur w grupie T1. Nie trzeba jednak martwić się o obsadę ostatniego rajdu - jak zapewnia Bartosz czesko-polski duet stanie na starcie! Za ich plecami można spodziewać się prawdziwej bitwy – na miejscach drugim i trzecim znajdzie się któryś z grona blisko 20 kierowców! 

O ile w cyklu RMPST sytuacja z mistrzem klasyfikacji generalnej jest już wyjaśniona, o tyle nie zapadły jeszcze rozstrzygnięcia w grupie T1 mistrzostw Europy Środkowo-Wschodniej. Co prawda Miroslav Zapletal i Bartosz Momot mają dużą przewagę, ale na pierwszą lokatę w dalszym ciągu szansę ma duet Marcin Łukaszewski i Magdalena Duhanik. 

Bardzo ciekawą sytuację obserwujemy również w grupie aut zbliżonych do seryjnych (T2) – czołowych dwóch kierowców, Grzegorza Szwagrzyka i Marcina Sobiecha, dzielą zaledwie 3 punkty! Do walki może jeszcze włączyć się trzeci Robert Kufel. 

W klasyfikacji grupy T2 w CEZ-ie możemy być pewni jednego: trafi on do polskiej załogi. Za wcześnie jednak, by prorokować, do której. Na czele znajduje się Grzegorz Szwagrzyk, ale na plecach musi czuć oddech co najmniej kilku załóg. 

W grupie TH pierwszy jest Krzysztof Antończak, Aleksander Szandrowski ma już głównie matematyczną szansę sięgnięcia po tytuł, ale pamiętajmy, że rajdy terenowe pełne są niespodzianek – w ubiegłym roku kwestia podium mistrzostw Polski rozgrywała się do ostatnich metrów rajdu! Dokładnie taki sam układ sił w grupie TH obserwujemy w rozgrywkach CEZ.

Baja Inter Cars to nie tylko cykl RMPST, lecz także puchary: Baja oraz Rajdowy Puchar Polski Samochodów Terenowych. Ten pierwszy skupia motocyklistów i kierowców quadów. Na czele klasyfikacji jednośladów znajduje się Krzysztof Jarmuż, ale konkurenci nie składają broni. Zaciętą walkę obserwować będziemy na pewno w kategorii Q2 (quady napędzane na tylną oś). Przewodzący stawce Maciej Albinowski to zawodnik światowego formatu, ale drugi Paweł Samek również jest skutecznym i utytułowanym kierowcą (niedawno zdobył tytuł Mistrza Polski Enduro). Za plecami czołowej dwójki czają się jeszcze Piotr Serbista i Agata Stefaniak - obydwoje również z szansami na zwycięstwo.

W grupie Q4 lider Andrzej Pieron będzie odpierał ataki braci Lindnerów, zaś wśród pojazdów UTV Mateusz Budziło powalczy o utrzymanie pierwszego miejsca z załogą Szymczak/Janowski.

Wyjaśniła się sprawa pierwszego miejsca wśród zawodników Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych. Zdecydowanie dominujący na tegorocznych rajdach Jacek Soboń ma nad drugą w tabeli załogą Tomasz Gołka/Filip Gołka aż 95 punktów przewagi. Jak zapewnił Jacek: „oczywiście cieszę się ogromnie z wyniku, na który ciężko pracowaliśmy cały sezon, ale stawiam też na naukę, a poza tym rajdy to głównie przyjemność. Dlatego nasze auto pojawi się na trasach w okolicy Żagania i Szprotawy”.

Pewne jest również, że puchar za rozgrywki w grupie S2 trafi do teamu Rajdos Ekipos. Nie wiadomo jednak czy stanie na półce braci Krzywkowskich, czy też Michała Goleniewskiego i Mateusza Króla? 

Lista zgłoszeń zapełnia się w ekspresowym tempie i w Żaganiu rajdowych emocji na pewno nie zabraknie. Na zawodników czekają nowe odcinki specjalne!


Zobacz także:
Baja Inter Cars: trudny finisz Baja Inter Cars: Niełatwy finał

Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |