Jari-Matti Latvala i Juho Hanninen startują w Rajdzie Szwecji Toyotą Yaris WRC

Jari-Matti Latvala i Juho...
Już jutro rozpoczyna się Rajd Szwecji, drugie eliminacje Rajdowych Mistrzostw Świata. Dla Jariego-Mattiego Latvali i Juho Hänninena prowadzących dwa Yarisy WRC będzie to drugi rajd w barwach TOYOTA GAZOO Racing.

Zespół traktuje skandynawską imprezę jako kolejny etap programu szkoleniowego. W przygotowaniach skorzystano z dotychczasowych doświadczeń obu kierowców w Rajdzie Szwecji, a także z danych zebranych podczas styczniowego Rajdu Monte Carlo, gdzie Latvala i jego pilot Miikka Anttilla zajęli 2. miejsce. 

W Rajdzie Szwecji śnieg i lód odgrywają kluczową rolę w budowaniu atrakcyjności imprezy. W takich warunkach samochody nie mogą się obyć bez specjalistycznych opon z metalowymi kolcami, które przebijają się przez lód, by złapać przyczepność. W arsenale tricków, z których korzystają kierowcy, aby poradzić sobie z surowymi warunkami, jest pokonywanie zakrętów w przechyle, po wjechaniu dwoma kołami na zaspę. 

Rajd Szwecji rozpoczyna się w czwartek (9 lutego) na odcinku specjalnym w Karlstad. Etap piątkowy biegnie wzdłuż granicy z Norwegią, zaś odcinek specjalny w Röjden przebiega częściowo w Szwecji i częściowo w Norwegii. W sobotę kierowcy popiszą się spektakularnymi skokami na słynnej hopie Colina na oesie Vargåsen. Rajd kończy się w niedzielę odcinkiem Power Stage w Torsby, a zawodnicy przekroczą metę na lotnisku w tej miejscowości. Łączna długość odcinków specjalnych wynosi w tym roku 331,74 km.

Zarówno Tommi Mäkinen, szef zespołu Toyoty, jak i Jari-Matti Latvala, trzykrotnie stanęli na najwyższym podium w Rajdzie Szwecji. Toyota także ma na koncie 3 zwycięstwa w tej imprezie. Jednak w tym roku ani kierowcy, ani Mäkinen nie nastawiają się na wyniki, lecz na szkolenie i zbieranie doświadczeń, które są głównym celem zespołu w pierwszym sezonie Toyoty w WRC po 17-letniej przerwie. Latvala i Hänninen przygotowywali się do startu podczas 5-dniowego treningu w środkowej Finlandii.

„Po rajdzie Monte Carlo mieliśmy bardzo napięty grafik - musieliśmy pogodzić treningi na śniegu z wyjazdem do Japonii na konferencję prasową TOYOTA GAZOO Racing. Rajd Szwecji nie jest już dla nas zagadką, ale po zdobyciu 2. miejsca w Monte Carlo przez Latvalę oczekiwania wzrosły. To będzie bardzo szybki rajd, ale znaleźliśmy w Finlandii kilka odpowiednich dróg do testów z dużymi prędkościami, więc sądzę, że jesteśmy dobrze przygotowani” - skomentował Tommi Mäkinen, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing WRC.


fot. TOYOTA GAZOO Racing
fot. TOYOTA GAZOO Racing

fot. TOYOTA GAZOO Racing
fot. TOYOTA GAZOO Racing

fot. TOYOTA GAZOO Racing
fot. TOYOTA GAZOO RacingZobacz także:
Latvala pierwszy w Rajdzie Szwecji - kierowca Toyoty liderem Rajdowych MŚ Latvala drugi na Rajdzie Monte Carlo - udany debiut Toyoty Debiut Toyoty Yaris WRC oraz pełny skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing WRC Juho Hanninen kierowcą Toyoty Yaris WRC Rajd Meksyku: Latvala zwycięzcą, Ptaszek jedenasty!

Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |