Latvala pierwszy w Rajdzie Szwecji - kierowca Toyoty liderem Rajdowych MŚ

Latvala pierwszy w Rajdzie...
Jari-Matti Latvala wygrał Rajd Szwecji, drugą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata. Jest to pierwsze zwycięstwo Toyoty w rajdzie FIA WRC od Rajdu Chin w 1999 roku i 44. wygrany rajd mistrzowskiego cyklu w historii marki.

Jari-Matti Latvala objął prowadzenie po sobotnim super odcinku specjalnym, podczas którego Thierry Neuville uszkodził układ kierowniczy w swoim  Hyundaiu i20 Coupe WRC. W niedzielę prowadzący Yarisa WRC Latvala wygrał trzy oesy i dojechał na metę jako pierwszy, zdobywając pierwszą wygraną dla TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team i 44. zwycięstwo Toyoty w rajdzie WRC. Łącznie Jari-Matti Latvala wygrał 6 odcinków specjalnych: SS1, SS4, SS13, SS16, SS17 i SS18. Było to jego 17. zwycięstwo w karierze, 4. w Rajdzie Szwecji i pierwsze od Rajdu Meksyku 2016. 

Juho Hänninen ukończył rajd pomimo piątkowego wypadku. W niedzielę fiński kierowca nie miał żadnych problemów i zdobył punkty w klasyfikacji producentów, przyczyniając się do awansu Toyoty na drugie miejsce. W tabeli kierowców liderem po dwóch rajdach jest Jari-Matti Latvala, który wyprzedził Sebastiena Ogiera.

Latvala zaczął niedzielny etap z 3,8-sekundową przewagą nad zawodnikiem startującym z drugiego miejsca. Wygranie 3 oesów, w tym Power Stage’a, przypieczętowało jego przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Juho Hänninen zajął 23. miejsce i kontynuował testy ustawień samochodu z myślą o przyszłych rajdach.

„Jestem bardzo szczęśliwy. Dla nowego zespołu i nowego samochodu wygranie drugiej eliminacji w serii - po prostu brak mi słów. To był chyba najlepszy Power Stage w mojej karierze. Bardzo dziękuję całemu zespołowi. Jesteśmy mocno zmotywowani do tego, żeby utrzymać formę - nie mogę się doczekać startu w Meksyku. To było fantastyczne zwycięstwo, ale jednocześnie jest mi bardzo przykro z powodu Thierry’ego Neuville’a, który stracił prowadzenie w sobotę podczas super oesu. Znalazłem się kiedyś w podobnej sytuacji i doskonale rozumiem, jak musi się teraz czuć. Wiem, że mieliśmy szczęście, więc będziemy kontynuowali działania dotyczące rozwoju samochodu i musimy nadal pracować nad realizacją naszych celów” - skomentował Jari-Matti Latvala.

Trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Świata to Rajd Meksyku trwający od 9 do 12 marca. Będzie to pierwsza w tym roku runda WRC na drogach szutrowych i pierwsza przy wysokich temperaturach. Większość odcinków specjalnych znajduje się na dużych wysokościach, podczas których silniki muszą sobie radzić z mniejszym stężeniem tlenu. Będzie to zupełnie nowe wyzwanie dla TOYOTA GAZOO Racing.
Zobacz także:
Jari-Matti Latvala i Juho Hanninen startują w Rajdzie Szwecji Toyotą Yaris WRC Latvala drugi na Rajdzie Monte Carlo - udany debiut Toyoty Rajd Meksyku: Latvala zwycięzcą, Ptaszek jedenasty! Rajd Meksyku: Latvala objął prowadzenie po drugim dniu Rajd Szwecji w mocno nietypowej scenerii na antenie Motowizji!

Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |