Mistrzostwa świata za 100 dni - Lahti prawie gotowe

Mistrzostwa świata za 100...
- Teraz już wszystko sprowadza się do dopieszczenia detali - mówi w rozmowie ze Skipolem dyrektor generalny mistrzostw świata w Lahti Janne Leskinen. W Finlandii wszystko ma być gotowe przed czasem. Zostało sto dni.

Ponad 60 tys. sprzedanych biletów, ponad 90% podpisanych kontraktów sponsorskich, różnorodne akcje marketingowe i - co najważniejsze - niemal ukończona infrastruktura sportowa. Tak na sto dni przed rozpoczęciem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym prezentuje się Lahti.

Impreza za ponad 40 mln euro (wraz z modernizacją obiektów) to jeden z ważniejszych punktów obchodów stulecia niepodległości Finlandii. Nie dziwi więc, że na koordynującym przygotowaniami Janne Leskinenie spoczywa odpowiedzialność za to, by kilkadziesiąt tysięcy gości, którzy przyjadą oglądać 21 konkurencji na Salpausselce, czuło się wyjątkowo. Mają też - co podkreślał dyrektor generalny zawodów po lutowych Ski Games - zapomnieć o negatywnej narracji, jaka została w Lahti po 2001 roku.

- Samych dziennikarzy spodziewamy się aż półtora tysiąca. Ugościmy około siedmiuset zawodników i, wedle naszych przypuszczeń, sprzedamy ponad dwieście tysięcy wejściówek na trybuny, bo dystrybucja idzie nam lepiej niż dwa lata temu o tej samej porze szła Falun. Zależy nam przede wszystkim na najbliższym Finlandii kibicu skandynawskim, jednak działania promocyjne mają sięgać wielu krajów świata. Dlatego wszystkie komunikaty publikujemy oprócz fińskiego także minimum w języku angielskim - opisuje w rozmowie z naszym portalem dyrektor ponad 30-osobowej grupy, podkreślając, że gospodarze szczególny nacisk położyli na social media.

Śledząc konta wydarzenia w mediach społecznościowych, łatwo odczuć, że przygotowania do siódmych w historii mistrzostw w tym mieście wkraczają na ostatnią prostą. Nad jeziorem Vesijärvi temperatury spadły już poniżej zera, co pozwoliło na rozpoczęcie testów nowego systemu naśnieżania i początek przygotowań pierwszych tras biegowych. Równocześnie dopinane są ostatnie kontrakty sponsorskie, szkoli się wolontariuszy (może być ich nawet 3000), a swoje pomiary prowadzi producent sygnału telewizyjnego, stacja YLE.

Jak mówi Janne Leskinen, w Lahti na ukończeniu są ostatnie prace związane z infrastrukturą, bowiem na prośbę FIS zdecydowano się przemodelować słynny zakręt na wybiegu ze stadionu. - To nasza wizytówka i jej kształt nie zmieni się znacznie. Poproszono nas jedynie o poszerzenie trasy na tym odcinku dla komfortu zawodników startujących w biegach masowych. Uporaliśmy się z tym sprawnie - mówi szef sztabu organizacyjnego. Innym problemem, który w trakcie lutowych Lahti Ski Games zgłaszali m.in. Polacy, była odległość hotelu od Salpausselki, przez którą kombinatorzy muszą po skoku przez kilka godzin czekać na udział w biegu. Dwuboiści skarżyli się, że ośrodek jest zbyt daleko, żeby opłacało się do niego wracać. Mimo sugestii, by zorganizować nocleg także w centrum miasta, Finowie postanowili wyodrębnić specjalne loże wypoczynkowe.

- Z największymi wyzwaniami już się uporaliśmy. Gotowy jest program zawodów, planowanie szczegółów koncepcji wizualnej dobiega końca, ułożyliśmy też plan wydarzeń pozasportowych. Myślę, że z pomocą największych fińskich marek stworzymy coś, czego jeszcze na mistrzostwach nie było. Tego wymagają nasi klienci - uważa Leskinen, sugerując, że obecnie „dodatki”, a nie tylko wydarzenia sportowe, decydują o odbiorze tak dużych wydarzeń. - Narciarstwo potrzebuje nowego napływu kibiców. Wychodzimy naprzeciw wyzwaniu, żeby ich do tego zachęcić - zakończył działacz.

Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz

PŚ (M)
PŚ (K)
PK (M)
PN
1 Kamil Stoch (Polska) 1280 pkt.
2 Stefan Kraft (Austria) 1220 pkt.
3 Daniel Andre Tande (Norwegia) 1119 pkt
4 Domen Prevc (Słowenia) 899 pkt.
5 Maciej Kot (Polska) 883 pkt.
6 Andreas Wellinger (Niemcy) 848 pkt.
7 Michael Hayboeck (Austria) 671 pkt.
8 Manuel Fettner (Austria) 622 pkt.
9 Markus Eisenbichler (Niemcy) 587 pkt.
10 Peter Prevc (Słowenia) 559 pkt.
1 Sara Takanashi (Japonia) 1375 pkt.
2 Yuki Ito (Japonia) 1108 pkt.
3 Maren Lundby (Norwegia) 1049 pkt.
4 Katharina Althaus (Niemcy) 726 pkt.
5 Daniela Iraschko-Stolz (Austria) 717 pkt.
6 Carina Vogt (Niemcy) 687 pkt.
7 Ema Klinec (Słowenia) 590 pkt.
8 Irina Awwakumowa (Rosja) 531 pkt.
9 Jacqueline Seifriedsberger (Austria) 499 pkt.
10 Svenja Wuerth (Niemcy) 468 pkt.
1 Nejc Dezman (Słowenia) 786 pkt.
2 Miran Zupancic (Słowenia) 747 pkt.
3 Joakim Aune (Norwegia) 567 pkt.
4 Florian Altenburger (Austria) 544 pkt.
5 Clemens Aigner (Austria) 521 pkt
6 Daniel Huber (Austria) 519 pkt.
7 Sebastian Colloredo (Włochy) 478 pkt.
8 Elias Tollinger (Austria) 445 pkt.
9 Stefan Huber (Austria) 414 pkt.
10 Bor Pavlovcic (Słowenia) 375 pkt.
1 Polska 4383 pkt
2 Austria 3949 pkt
3 Niemcy 3931 pkt.
4 Słowenia 2740 pkt.
5 Norwegia 2675 pkt.
6 Rosja 705 pkt.
7 Japonia 695 pkt.
8 Czechy 674 pkt.
9 Francja 348 pkt.
10 Finlandia 164 pkt.
Kto zdobędzie Puchar Niemiec?
Borussia Dortmund
Bayern MonachiumO nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |