Nike Hypervenom 3

Nike Hypervenom 3
Nowe Nike Hypervenom 3 zostały zaprojektowane, by pomagać podczas szybkich zmian kierunku oraz oddawaniu strzałów.

W tym celu, w modelu Hypervenom wprowadzono istotne innowacje, takie jak cholewka Flyknit czy nowa płytka podeszwy. - To but dla napastnika, którego zadaniem na boisku jest wykańczanie akcji - wyjaśnia Max Blau, wiceprezes Nike Football Footwear. - Każdy element tego buta stworzono z myślą o strzelaniu goli. 

Najlepiej widać to w tej części buta, którą zawodnik uderza w piłkę. Została ona pokryta wielowarstwową powłoką z wypustkami, którą wykonano z pianki Poron® zintegrowanej z cholewką Flyknit. Elementy te dopasowują się do dynamiki stopy dając odczucie miękkości podczas wolnego kontaktu z piłką oraz aktywując większą sztywność podczas bardzo szybkiego uderzania, aby umożliwić pewny strzał. 

Piankowe elementy w strefie uderzenia mają 2 mm grubości. Trójwymiarowa tekstura wbudowana w pozostałą część cholewki Flyknit jest wydrążona, elastyczna i zaprojektowana tak, aby podnosić poziom czucia piłki. Tekstura stanowi również nawiązanie do łuskowatej cholewki oryginalnego modelu Hypervenom, który pojawił się na rynku w 2013 roku.

- Chcieliśmy, aby cholewka Hypervenom 3 była bardziej miękka i elastyczna, a w tym celu najlepiej sprawdza się technologia Flyknit - wyjaśnia projektant buta, Dylan Van Atta. - Dzięki skupieniu się na każdym, najdrobniejszym szczególe, udało nam się otrzymać teksturę, która jest sztywniejsza tylko tam, gdzie jest to absolutnie konieczne. Gwarantuje to elastyczność, która zapewnia komfort i wysoki poziom czucia.

Aby zapewnić dopasowanie, które można regulować wg indywidualnych potrzeb, w modelu Hypervenom 3 wykorzystano aż 3 metry specjalnych włókien Flywire (w poprzedniej wersji Hypervenom ich długość wynosiła tylko 1 metr) i dodano boczny system sznurowania. Zapewnia on dokładne i dostosowane do każdej stopy trzymanie oraz wsparcie podczas dynamicznych ruchów w kierunkach bocznych.

Dalszą stabilizację boczną wspomaga także trzymający kostkę, a zarazem elastyczny kołnierz cholewki Dynamic Fit Collar. - Hypervenom 3 dostosowuje się do anatomii każdej kostki, która może być wypukła nawet na 10 mm - wyjaśnia Van Atta. - Dynamiczne ruchy w kierunkach bocznych mogą spowodować skręcanie kostek pod znacznym kątem, co również uwzględniono podczas projektowania buta.

Hypervenom 3 to pierwsze korki z niska cholewką wykonane w technologii Flyknit. To również pierwszy but z linii Nike Football, który wyposażono w całkowicie nową płytkę Hyper-Reactive. Łączy ona elastyczny materiał w technologii Pebax® w przedniej części buta ze sztywniejszym materiałem nylonowym dającym odpowiednie wsparcie. - Pracowaliśmy nad płytką Hyper-Reactive przez sześć lat - wspomina Van Atta. - Czerpaliśmy inspirację z modeli Nike Free, aby stworzyć podeszwę bardziej elastyczną w przedniej części stopy, a zarazem pozostającą w kontakcie z podłożem. Podwyższyliśmy też obszar pięty, co pozwala na gwałtowne zatrzymania i zmiany kierunku ruchu.

Po rewolucji w zakresie przyczepności Nike Football’s Traction Revolution, model Hypervenom 3 wyposażono w bieżnik opracowany w oparciu o analizę elementów skończonych (FEA), który gwarantuje dynamikę ruchów w kierunkach bocznych wykonywanych pod znacznymi kątami. 

- Opracowaliśmy sześciokątne kołki umożliwiające wykonywanie obrotów oraz wybicie gwarantujące pewną zmianę kierunków ruchu - wyjaśnia Van Atta - Jednocześnie w części bocznej dodaliśmy elementy w kształcie litery V, które zapewniają przyczepność buta w obszarze bocznym i przyśrodkowym.

Pod uwagę wzięto również przyczepność wewnętrzną i wprowadzono wkładkę Nike Grip, która ogranicza przesuwanie się stopy wewnątrz buta.

Ważący zaledwie 196 g model Hypervenom 3 jest aż o 17% lżejszy od swojego poprzednika. 

- Wykonaliśmy ponad 200 prototypów zanim udało nam się stworzyć but, który odpowie na wszystkie oczekiwania zawodników - podkreśla Blau. - Wyraźnie koncentrując się na stylu gry polegającym na szybkich zmianach kierunku i gwałtownym wykonywaniu strzałów, stworzyliśmy but dla piłkarzy, których rola na boisku polega na finalizowaniu akcji.

But Hypervenom 3 będzie dostępny na nike.com od 30 stycznia br. w kolorystyce Poison Green/Hyper Orange.Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |