Polak w elitarnym gronie zawodników startujących w Red Bull X-Alps 2017

W ósmej edycji spektakularnego paratrekkingowego wyścigu, która ruszy 2 lipca 2017 roku, wystartują jedni z najsprawniejszych i najbardziej utalentowanych sportowców świata.

W elitarnym gronie 30 zawodników z 20 krajów znalazł się także Polak, Michał Gierlach, dwukrotny mistrz Polski w paralotniarstwie. Podczas wyścigu zawodnicy muszą w możliwie najkrótszym czasie pokonać pieszo lub w powietrzu liczącą ponad 1 000 kilometrów trasę prowadzącą przez Alpy, po drodze zaliczając nieznaną jeszcze liczbę punktów kontrolnych. 

Biorąc pod uwagę wysokie wymagania kwalifikacyjne, na liście startowej Red Bull X-Alps zawsze pojawiają się dobrze znane nazwiska z poprzednich edycji - i w tym roku jest dokładnie tak samo. Na starcie zobaczymy aż 20 byłych uczestników, a wśród nich pojawią się Aaron Durogati (ITA), Tom de Dorlodot (BEL) , Paul Guschlbauer (AUT) oraz oczywiście czterokrotny zwycięzca wyścigu Christian „Chrigel” Maurer ze Szwajcarii. W edycji 2017 udział weźmie także 10 nowych zawodników - w tym Polak, 30-letni Michał Gierlach.

Gierlach jeszcze nigdy nie brał udziału w przedsięwzięciu na taką skalę, ale ma ku temu dobre predyspozycje. 30-latek trenuje w Tatrach. Na paralotni lata od 16 roku życia, a od 10 lat startuje w zawodach z sukcesami. „Wszystko zaczęło się przez mojego ojca. Był zapalonym wspinaczem i przez wiele lat marzył, by latać. Jednak odkładał marzenia w czasie z powodu rodziny i pracy. W końcu zaczęliśmy latać razem i totalnie się uzależniłem” - wspomina. Od 2009 roku jest członkiem polskiej kadry paralotniowej. Jest dwukrotnym mistrzem Polski. Jego najwyższa lokata to 8. miejsce w paralotniowych mistrzostwach świata w Bułgarii w 2013 r.

W wybitnym gronie uczestników pojawią się także Toma Coconea (ROU), dla którego będzie to już ósma edycja Red Bull X-Alps, oraz jedyny zawodnik, który do tej pory nie opuścił żadnej edycji Red Bull X-Alps - Antoine Girard. Francuz ustanowił niedawno rekord najwyższego lotu na paralotni, wzbijając się na ponad 8 000 m nad szczytem Broad Peak w łańcuchu górskim Karakorum. Swoich sił spróbuje także Gavin McClurg z USA, który zaliczył w tym roku wyjątkowo trudną i niebezpieczną przeprawę przez góry Alaska.

„Zebraliśmy do edycji 2017 naprawdę imponującą grupę ludzi. Ci faceci potrafią biegać, wspinać się i latać – a to wszystko w nadludzkim tempie oraz warunkach, które zwykłego miłośnika przygód szybko odesłałyby do domu na filiżankę gorącej herbaty. Poziom rywalizacji rośnie z roku na rok, więc możemy się spodziewać ekscytującego i wyrównanego wyścigu” - mówi dyrektor wyścigu Christoph Weber.

Choć wydawać by się mogło, że jest zbyt wcześnie, aby ogłaszać nazwiska uczestników wyścigu, który odbędzie się dopiero latem przyszłego roku, ma to ogromne znaczenie dla samych zawodników. Ze względu na wyjątkowy poziom trudności oraz wymagane umiejętności muszą oni natychmiast rozpocząć treningi, których celem jest wypracowanie formy fizycznej i umysłowej potrzebnej do startu w najtrudniejszym rajdzie przygodowym świata. Nie mówiąc już o tym, że muszą być gotowi na przekraczanie własnych granic przy nieustannym zachowaniu maksymalnego skupienia.

Śledź na bieżąco zawodników Red Bull X-Alps oraz ich intensywne przygotowania do wyścigu na redbullxalps.com oraz facebook.com/redbullxalps. 

LISTA ZAWODNIKÓW:

Claudio Heidel Schemberger Argentyna
Che Golus* Australia
Paul Guschlbauer Austria
Stephan Gruber Austria
Pascal Purin Austria
Simon Oberrauner* Austria
Tom de Dorlodot Belgia
Richard Brezina* Kanada
Stanislav Mayer Czechy
Antoine Girard Francja 
Gaspard Petiot Francja
Nelson de Freyman Francja
Benoît Outters* Francja
Sebastian Huber Niemcy 
Manuel Nübel Niemcy 
Pal Takats Węgry
Aaron Durogati Włochy 
Tobias Grossrubatscher* Włochy
David Liano Gonzalez* Meksyk
Ferdinand van Schelven Holandia
Nick Neynens Nowa Zelandia
Michał Gierlach* Polska
Toma Coconea Rumunia
Evgenii Griaznov Rosja
Duncan Kotze* RPA
Chikyong Ha Korea Południowa
Christian ‘Chrigel’ Maurer Szwajcaria
Krischa Berlinger* Szwajcaria
Gavin McClurg USA 
Jesse Williams* USA

*Zawodnicy startujący po raz pierwszy
fot. Felix Woelk / Red Bull...
fot. Felix Woelk / Red Bull Content Pool

fot. Felix Woelk / Red Bull...
fot. Felix Woelk / Red Bull Content Pool

fot. Harald Tauderer / Red...
fot. Harald Tauderer / Red Bull Content Pool


Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |