Powtórzyć zeszłoroczny sukces - Kasperczyk przed Rajdem Śląska

Powtórzyć zeszłoroczny...
W nadchodzący weekend (29-30 czerwca) zostanie rozegrany Rajd Śląska, czyli najmłodsza impreza w kalendarzu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Do tej pory na listę zwycięzców tych zawodów wpisała się tylko jedna załoga - Tomasz Kasperczyk i Damian Syty, którzy byli najszybsi w ubiegłorocznej edycji Rajdu Śląska. W tym sezonie reprezentanci Tiger Energy Drink Rally Team postarają się o to, by powtórzyć ubiegłoroczny sukces i pozostać jedynymi zwycięzcami rajdu z bazą na Stadionie Śląskim. W drogę do realizacji tego celu aktualni wicemistrzowie Polski ruszą Fordem Fiestą R5 z trzecim numerem startowym.

Runda krajowego czempionatu organizowana przez Automobilklub Ziemi Tyskiej dopiero od niedawna piszę swoją historię - w tym roku zostanie druga edycja zawodów będących bezpośrednią kontynuacją Rajdu Mikołowsko-Żorskiego. Śląskie trasy zostały jednak ciepło przyjęte przez zawodników, tak samo jak start ze Stadionu Śląskiego, gdzie w tym roku ponownie rozpocznie się rywalizacja, a także będzie zlokalizowany park serwisowy.

Ceremonia startu w „Kotle Czarownic” zacznie się w piątek (29 czerwca) o godzinie 17:00. Najpierw do boju wyruszą zawodnicy i piloci startujący w mistrzostwach Śląska, a także w HRSMP. Załogi rywalizujące w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski pojawią się na rampie startowej o godzinie 19:00, by zaraz potem zmierzyć się z dwoma odcinkami specjalnymi - próbami Mikołów oraz Stadion Śląski.

Drugiego dnia organizatorzy przygotowali dla zawodników siedem oesów, które utworzą trasę o łącznej długości ponad 112 kilometrów. Rajdówki dwukrotnie pokonają oesy Bzie oraz Chybie, a trzykrotnie próbę Suszec, której finałowy przejazd będzie stanowił Power Stage, czyli dodatkowo punktowany odcinek specjalny. Zarówno oes Suszec, jak i Chybie będą zapętlone, co oznacza, że w jednym miejscu będzie można oglądać załogę Kasperczyk/Syty aż dwa razy. Zakończenie zmagań odbędzie się na rynku w Żorach, na który zawodnicy RSMP wjadą o godzinie 18:45.

Tomek Kasperczyk i Damian Syty mają bardzo pozytywne wspomnienia z Rajdem Śląska. To tutaj załoga granatowej Fiesty R5 odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski, czym przypieczętowała zdobycie tytułu rajdowych wicemistrzów Polski 2017. Po trzech pierwszych rundach sezonu 2018 załoga Tiger Energy Drink Rally Team w klasyfikacji mistrzostw plasuje się tuż za podium.

Tomasz Kasperczyk:

- Świetnie wspominam Rajd Śląska, gdyż odnieśliśmy tutaj nasze pierwsze zwycięstwo w generalce. W trakcie samego rajdu sporo się wtedy działo -  przed samym startem i pierwszego dnia rywalizacji atmosfera była i gorąca, i napięta, bo nas i Zbyszka z Arturem dzieliły trzy punkty, a na odcinkach nasze czasy były bardzo zbliżone. Było więc jasne, że kwestia tytułu wicemistrzowskiego rozegra się w bezpośredniej walce między nami. W tym roku będziemy oczywiście walczyć o powtórzenie ubiegłorocznego wyniku. To jest celem, jednak z drugiej strony wiem, że trzeba mierzyć siły na zamiary. Hurraoptymizm i nakręcanie się tylko potęgują stres i napięcie, co z kolei nie sprzyja koncentracji. A w rajdówce trzeba jednak zachować zimną głowę. Dlatego też zabieramy na rajd odpowiednią dawkę pokory i nie skupiamy się tylko na zwycięstwie. Na pewno jednak będziemy o nie walczyć, gdyż zeszłoroczny wynik i fakt, że prowadziliśmy w Rajdzie Nadwiślańskim do momentu awarii pokazuje, że jesteśmy w stanie bić się o wygraną.

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2018 przed Rajdem Śląska:

1. Brzeziński/Kozdroń 82 pkt.
2. Grzyb/Hundla 50 pkt.
3. Marczyk/Gospodarczyk 42 pkt.
4. Kasperczyk/Syty 28 pkt.
5. Słobodzian/Dachowski 25 pkt.
6. Kołtun/Pleskot 23 pkt.
7. Byśkiniewicz/Wisławski 22 pkt.
8. Nivette/Heller 18 pkt.
9. Poloński/Sitek 14 pkt.
10. Gabryś/Natkaniec 14 pkt.

Harmonogram Rajdu Śląska - 4. rundy RSMP 2018:

Piątek, 29 czerwca 2018 (2 odcinki specjalne, łącznie 3,4 km):

12:00-15:00 - odcinek testowy (Bieruń ERG – 2km)
19:00 - ceremonia startu (Stadion Śląski, Chorzów)

21:00 - OS1 - Mikołów (1,9 km)
22:00 - OS2 - Stadion Śląski (1,5 km)

Sobota, 30 czerwca 2018 (7 odcinków specjalnych, łącznie 108,62 km):

7:00 - serwis A - Stadion Śląski (15 min.)
08:25 - OS3 - Suszec (10,4 km)
09:25 - OS4 - Bzie (18,89 km)
10:25 - OS5 - Chybie (19,82 km)
11:25 - OS6 - Suszec (10,4 km)
13:00 - serwis B - Stadion Śląski (15 min.)

15:00 - OS7 - Bzie (18,89 km)
16:00 - OS8 - Chybie (19,82 km)
17:45 - OS9 - Suszec (Power Stage, 10,4 km)
18:45 - ceremonia mety (Rynek, Żory)

Zespół Tiger Energy Drink Rally Team powstał w 2012 roku, od samego początku jego trzon stanowi załoga Tomasz Kasperczyk/Damian Syty. Rok 2012 to pełny sezon Rajdowego Pucharu Polski oraz czeski Rajd Kostelec. W kolejnym sezonie Tomasz Kasperczyk zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł II wicemistrza Polski w klasie 6. Kolejny – 2014 rok to zmiana samochodu i walka o punkty w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Nowy samochód i bardzo intensywny program treningowy zaowocowały 6. miejscem w klasyfikacji generalnej RSMP i pierwszym podium w tym cyklu podczas Rajdu Dolnośląskiego. Duet Tomasz Kasperczyk/Damian Syty zajął znakomite, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Sezon 2015 to kolejny rok startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski oraz wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Europy w Fordzie Fiesta R5. W 2018 roku zespół będzie rywalizować w wybranych rundach FIA ERC i RSMP. Rajdową bronią Tiger Energy Drink Rally Team jest Ford Fiesta R5 serwisowany przez kielecką stajnię rajdową C-Rally. Sponsorem strategicznym zespołu jest Tiger Energy Drink.
Zobacz także:
Godula i Nowak w otworzą stawkę Pucharu Peugeota i Citroena na odcinkach Rajdu Śląska Rajdowo-wyścigowy skład Car Speed Racing w Rajdzie Śląska Rafał Kręcioch i Kamil Heller - kolejny mocny duet dołącza do 2WD w Rajdzie Śląska Jurecki i Trela gotowi do walki na odcinkach Rajdu Śląska Rajd Śląska 2018: sportowe i motoryzacyjne święto

Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |