Przed nami Żeglarskie Mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich

Po raz szósty Górki Zachodnie w Gdańsku będą areną mistrzostw Polski seniorów w żeglarstwie w klasach olimpijskich - RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard, Laser Radial, Finn, 470 kobiet i mężczyzn oraz 49er.

Na akwenie przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej rywalizować będą prawie wszyscy uczestnicy ostatnich igrzysk olimpijskich - z zawodników ścigających się w Rio de Janeiro nie będzie jedynie Piotra Myszki (AZS AWFiS Gdańsk), który oczekuje przyjścia na świat trzeciego potomka.

W klasie RS:X zabraknie również innego czołowego deskarza, Pawła Tarnowskiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który przechodzi rehabilitację po operacji barku. Na starcie pojawi się natomiast brązowy medalista igrzysk z Londynu w 2012 roku Przemysław Miarczyński (SKŻ) oraz „młode wilki”, Radosław Furmański i Maciej Kluszczyński (obaj DKŻ Dobrzyń nad Wisłą) oraz Aleksander Przychodzeń-Wicemistrz Polski juniorów z przed tygodnia.

Wśród kobiet obsada będzie absolutnie topowa - w Gdańsku pojawią się wszystkie najlepsze zawodniczki, na czele z broniącą tytułu i wicemistrzynią Europy Zofią Noceti-Klepacką (YKP Warszawa), mistrzynią świata Małgorzatą Białecką-Energa Sailing Team Poland oraz Mają Dziarnowską (obie SKŻ). Poza tym swój udział potwierdziły Kamila Smektała (YKP Warszawa), Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), Zuzanna Czuryło (AZS Poznań), Karolina Lipińska (SKŻ) oraz mistrzyni Polski juniorek Lidia Sulikowska (obie SKŻ).

Najliczniej obsadzona jest klasa Laser - w Standardzie wystartuje 44 panów, natomiast do Radiala zgłosiły się 24 panie. W tym gronie są również triumfatorzy zakończonych w niedzielę mistrzostw Polski juniorów, Magdalena Kwaśna Volvo Youth Sailing Team Poland i Jakub Rodziewicz (Sejk Pogoń Szczecin). Ciekawe, czy młodzi mistrzowie pokrzyżują szyki faworytom, Kacprowi Ziemińskiemu (Sejk Pogoń) oraz Agacie Barwińskiej (MOS SSW Iława).

Sporo żeglarzy, bo 23 zamierza powalczyć o prymat w klasie Finn, gdzie apetyt na odzyskanie tytułu mistrza Polski ma szesnasty zawodnik ostatniego światowego championatu Piotr Kula (GKŻ Gdańsk). W klasie 470 po swój ósmy kolejny tytuł zamierza popłynąć sterniczka Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń), która złote medale wywalczyła z trzema załogantkami - cztery pierwsze z reprezentującą obecnie barwy Austrii Jolantą Ogar, dwa następne z Natalią Wójcik, natomiast ostatni z Irminą Mrózek Gliszczynską (ChKŻ).

W sumie w imprezie weźmie udział ponad 150 zawodników z Polski, Szwecji, Izraela, Wielkiej Brytanii, Rosji.

W 2015 roku mistrzami Polski zostali:

RS:X kobiet - Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa)
RS:X mężczyzn - Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk)
Laser Radial - Paulina Czubachowska (UKS Fir Warszawa)
Laser Standard - Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń Szczecin)
Finn - Michał Lahn (UKS Fir Warszawa)
470 kobiet - Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń) i Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice)
470 mężczyzn - Maciej Sapiejka i Adam Krefft (Sejk Pogoń Szczecin)
49er - Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS)

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk, AZDS COSA Gdańsk oraz miastem Gdańsk.

Program Mistrzostw Polski:

Środa 21 września

• 16.00-21.00 zgłoszenia do regat - namiot biura Regat/ONB (Galion)
• prezentacja programu „Energa Sailing” w szkole SP nr 19 w Gdańsku
• punkty sprzedaży sprzętu sportowego - miasteczko regat (Galion) Czwartek 22 września
• 8.30 odprawa trenerów i kierowników ekip - biuro regat/ONB (Galion)
• 11.00 planowany start do pierwszego wyścigu
• po wyścigach „pasta party” dla uczestników regat /ONB (Galion)
• 16.00-20.00 bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne REHA SPORT (I. piętro NCŻ)
• 18.00-19.30 wykład „Najczęstsze kontuzje w żeglarstwie” - M. Goliński (sala A, Galion)
• punkty sprzedaży sprzętu sportowego - miasteczko regat (Galion)

Piątek 23 września

• 9.00-16.00 otwarte warsztaty edukacji żeglarskiej „Energa Sailing” (Galion)
• 11.00 planowany start do pierwszego wyścigu • po wyścigach „pasta party” dla uczestników regat/ ONB (Galion)
• 16.00-20.00 bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne REHA SPORT (I. piętro NCŻ)
• 19.00 bankiet dla uczestników regat ONB (Galion)
• punkty sprzedaży sprzętu sportowego - miasteczko regat (Galion)

Sobota 24 września

• 9.00 -16.00 otwarte warsztaty edukacji żeglarskiej „Energa Sailing” (Galion)
• 11.00 planowany start do pierwszego wyścigu
• po wyścigach „pasta party” dla uczestników regat /ONB (Galion)
• 18.00 wykład „Trym sprzętu”. Klasy jednoosobowe. Z.Kusznierewicz /ONB (Galion)
• 19.00 wykład „ Trym sprzętu”. Klasy dwuosobowe. Z.Kusznierewicz /ONB (Galion)
• punkty sprzedaży sprzętu sportowego – miasteczko regat (Galion)

Niedziela 25 września

• 9.00 -16.00 otwarte warsztaty edukacji żeglarskiej „Energa Sailing” (Galion)
• 11.00 planowany start do pierwszego wyścigu
• po wyścigach „pasta party” dla uczestników regat /ONB (Galion)
• punkty sprzedaży sprzętu sportowego - miasteczko regat (Galion)
• 16.30 planowane zakończenie regat /ONB (Galion)

Organizator:

Polski Związek Żeglarski

Współorganizatorzy:

NCŻ AWFiS Gdańsk
AZDS COSA Gdańsk
Miasto Gdańsk

Partnerzy imprezy:

Ministerstwo Sportu i Turystyki
Energa SA.
Volvo Car Poland
Mosir Gdańsk
Rehasport
D.A.D
Board Sport
Cargo
Sailovnia
Chocian Sailing
Ziaja
System K
KKB

Partnerzy medialni:

TVP Sport
Wirtualna Polska
Polska Agencja Prasowa
Polskie Radio Trójka
Magazyn Żagle





Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |