Ruszają zapisy na wyjątkowy bieg śladami wydarzeń czerwca 1956 r.

Blisko 10 km indywidualnie lub 5 x 2 km w Sztafecie Pamięci pokonają 24 czerwca zawodnicy, którzy wystartują w biegu upamiętniającym pierwszy niepodległościowy zryw w powojennej Polsce.

Bieg z okazji 62 rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku będzie imprezą upamiętniającą wydarzenia z tamtego okresu. Jego celem będzie także szerzenie wiedzy o tamtym strajku i jego konsekwencjach dla dzisiejszych pokoleń Polaków. Pierwsze 1956 zapisanych osób otrzyma specjalne opaski powstańcze, zaś organizator biegu przekaże 4 złote z każdego sprzedanego pakietu na renowację miejsc pamięci. Zapisy ruszyły na stronie: www.biegczerwca56.pl

Zawodnicy wystartują z rejonu Zakładów im. Cegielskiego 24 czerwca (niedziela) o godzinie 11.  Symboliczne znaczenie w kontekście upamiętnienia wydarzeń, będzie miała trasa czerwcowych zmagań. Bieg poprowadzony zostanie  śladami pochodu robotniczego, który szedł w kierunku centrum miasta.

Bieg planowany jest na dystansie około 10 km w dwóch wariantach. Bieg indywidualny oraz Sztafeta Pamięci Czerwca ’56, która powiązana będzie z historycznymi miejscami czerwcowych wydarzeń. W specjalnie zorganizowanych strefach dochodzić będzie do zmiany zawodników – bieg zostanie podzielony na pięć odcinków o długości 2 km każdy. Czas trwania, trasa oraz meta będą wspólne zarówno dla biegaczy indywidualnych, jak i zespołów sztafetowych. Meta biegu zostanie zlokalizowana w rejonie historycznej dla tamtych wydarzeń zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej. Organizatorzy umożliwią start młodzieży w wieku od 16 roku życia w biegu indywidualnym i w sztafecie.

- Taki bieg to dobry sposób przywołania pamięci i zaznaczenia historycznej wagi czerwcowych wydarzeń – podkreśla Aleksander Rosa, przedstawiciel organizatora wydarzenia. - Bieg Powstania Wielkopolskiego czy Bieg Niepodległości, a także Bieg Powstania Warszawskiego to doskonałe przykłady jak sport można połączyć z walorem edukacyjnym i patriotycznym takich wydarzeń. Chcemy oddać hołd bohaterom pierwszego niepodległościowego zrywu w powojennej Polsce biegnąc trasą wydarzeń czerwcowych, a także przekazując wiedzę i edukując najmłodszych o znaczeniu tamtych wydarzeń. Będzie to możliwe także, dzięki zaangażowaniu kombatantów Czerwca ‘56r i Muzeum Poznańskiego Czerwca – podkreśla Rosa. 

Przy współpracy z Muzeum Poznańskiego Czerwca, które udzieliło biegowi patronatu, zostanie utworzona zostanie specjalna strefa historyczna w okolicach mety. Całość uzupełni okolicznościowy medal, specjalna koszulka biegu czy strefa finiszera zbudowana w historycznym klimacie tamtych wydarzeń. 

Wszyscy zjednoczymy się w jednym celu, tak jak zjednoczyli się ludzie, którzy zainicjowali pierwszy bunt przeciwko władzy PRL-u w 1956 roku - zapraszamy do zapisów, im szybciej - tym taniej: 

www.biegczerwca56.pl

https://www.facebook.com/biegczerwca56/ Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |