Sebastian Kawa Mistrzem Świata po raz jedenasty! Łukasz Grabowski drugim Wicemistrzem Świata!

Sebastian Kawa Mistrzem...
Zakończyły się 34. Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Benalla w Australii. W klasie 15-metrowej Polacy opanowali podium.

Sebastian Kawa wygrał zawody i tym samy po raz jedenasty został Mistrzem Świata w konkurencjach szybowcowych. Łukasz Grabowski również wraca do kraju z medalem. Polak został drugim Szybowcowym Wicemistrzem Świata.

Klasa 15-metrowa

Po wygranej w sobotniej konkurencji, Sebastian Kawa został Szybowcowym Mistrzem Świata. Polak, który zgromadził 5417 punktów, wygrał w pięknym stylu dystansując punktowo pozostałych zawodników. Na drugim miejscu znalazł się główny rywal Sebastiana Kawy podczas tych mistrzostw - Japończyk Makoto Ichikawa z 5281 punktami.

To nie koniec dobrych wiadomości – drugi z Polaków Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski) utrzymał trzecią lokatę i jest zdobywcą tytułu drugiego Szybowcowego Mistrza Świata (5222 punktów). Obaj reprezentanci Polski startowali na szybowcu polskiej produkcji – Diana 2.

Ostatni z Polaków w klasie 15-metrowej, Christoph Matkowski z Aeroklubu Gliwickiego zajął 25. pozycję. Na mistrzostwach zdobył 4005 punktów.

Klasa 18-metrowa

Ostatniego dnia mistrzostw w Australii dobrze spisali się również polscy zawodnicy w klasie 18-metrowej. Tomasz Krok ukończył dzisiejszą konkurencję na 7. pozycji a Paweł Wojciechowski był 17. Reprezentanci Aeroklubu Leszczyńskiego kończą mistrzostwa odpowiednio na 18. i 22. miejscu. Krok zdobył 6026 punktów a Wojciechowski 5902 punkty.

W klasie 18-metrowej 34. Szybowcowe Mistrzostwa Świata wygrał Killian Walbrou z Francji (6607 pkt.) przed Niemcem Mario Kiesslingiem (6514 punktów) oraz Brytyjczykiem Mikiem Youngiem (6480 punktów).

Klasa Open

W ostatniej konkurencji w sobotę 21 stycznia, w klasie Open Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski) zajął 8. miejsce a Adam Czeladzki (Aeroklub Warszawski) był 22. Ostatecznie Polacy ukończyli mistrzostwa świata rozgrywane w Australii odpowiednio na 6. i 26. pozycji z łączną sumą punktów 6371 i 5299.

W klasie Open wygrał faworyt w tej klasie - Brytyjczyk Russell Cheetham (6562 punktów). Drugie miejsce na podium zajął Niemiec Michael Sommer (6549 punktów), a brąz wywalczył kolejny reprezentant Wielkiej Brytanii Andrew Davis (6520 pkt).

Rozmowa z Sebastianem Kawą po ostatniej konkurencji z tytułem Szybowcowego Mistrza Świata:

Sebastian Kawa Sportowcem Grudnia 2015 IWGA! Francuzi i Polak na podium w Mistrzostwach Świata w Wyścigach Szybowcowych!