Sezon 2016 na Torze Służewiec w liczbach

Zakończony 27 listopada 2016 roku sezon okazał się być bardzo emocjonujący i wypełniony wieloma interesującymi gonitwami.

W trakcie 56 dni wyścigowych 72. sezonu na Torze Służewiec zostało rozegranych 461 gonitwy dla koni pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej oraz kłusaków francuskich. W trakcie sezonu warszawski tor odwiedziło o 7 procent więcej widzów niż w 2015 roku. 

Szczególnym zainteresowaniem publiczności w sezonie 2016 cieszyły się tradycyjnie Gala Derby (3 lipca), oraz Jesienna Gala (2 października), podczas której odbywa się najbardziej lubiana przez mieszkańców stolicy gonitwa Wielka Warszawska. W oba te dni przybyło na tor po kilka tysięcy widzów. Liczną publiczność miał także dzień inauguracji sezonu (17 kwietnia) oraz Dzień Arabski (21 sierpnia) z Nagrodą Europy, zaliczaną od 2010 roku do światowego cyklu gonitw imienia założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szejka Zayeda Bin Sultana Al Nahyana. 

Do historii polskich wyścigów konnych przejdzie tegoroczna rywalizacja Va Banka oraz Cacciniego w trakcie Wielkiej Warszawskiej. Losy tego pojedynku ważyły się do ostatnich metrów. Zwycięzcą okazał się Caccini dosiadany przez dżokeja Tomáša Lukáška. 

W sezonie 2016 na warszawskim torze wystartowało łącznie 759 koni - 436 folblutów, 270 arabów i 53 kłusaki. Najczęściej w gonitwach startowało po 7 koni. Rekordowy pod względem obsady był wyścig rozegrany w ostatnim dniu wyścigowym. Zapisano do niego aż 20 koni, ostatecznie wystartowało 19. 

Najczęściej startującymi końmi były: Dekret, Felix i De Longa.

Łączna pula nagród w gonitwach wyniosła 8 173 550 zł, a najwyżej dotowanym wyścigiem była Wielka Warszawska (220 500 zł). Koniem, który wygrał najwięcej pieniędzy dla swoich właścicieli w sezonie 2016 został Va Bank (158 400 zł i 32 000 €).

Na zimę tylko bieżnia wyścigowa zamiera, natomiast na rozległym torze roboczym i przy stajniach cały czas trwają treningi przygotowujące konie do nowego sezonu, który rozpocznie się już w kwietniu.


Zobacz także:
Wielkie ściganie i piękne kapelusze na warszawskim Służewcu Ciekawy weekend na Torze Służewiec - Bush Brave i Shannon Queen w akcji! W niedzielę inauguracja sezonu wyścigowego na Służewcu Zakończenie Sezonu 2016 na Torze Służewiec Przedostatni dzień sezonu 2016

Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |