Tour de Ski: Nilsson spada na 3. miejsce, Weng triumfuje!

Tour de Ski: Nilsson spada...
Heidi Weng to szczęśliwa triumfatorka 11. Tour de Ski. Na podbiegu pod Alpe Cermis Norweżka biegła z zachwycającą w poprzednich etapach Stiną Nilsson w innych ligach.

Po sześciu etapach i kilkudziesięciu kilometrach rywalizacji w nogach zawodniczki marzyły, by być już na górze stoku i zakończyć tour bez większych szkód w organizmie. Ale tak wygrywać Tour de Ski się nie da. Stina Nilsson po czterech zwycięstwach na drodze do Alpe Cermis zachwyciła środowisko postawą na dystansach, pokazując, że Stina-sprinterka już nie istnieje i została zamieniona przez Stinę-maszynę. Ale na zjazdowej ścianie oddzielono królewny od księżniczek. To było jak wyścig ekspresu z drezyną.

Przed startem finałowego 9-kilometrowego biegu dowolną techniką Szwedka miała 19,2 sekundy przewagi nad Heidi Weng. Norweżka już w minionych dniach próbowała dobrać się do skóry dwa lata młodszej rywalki, ale ta znakomicie broniła się przed atakami grupy pościgowej. Niestety dla kibiców z Kraju Trzech Koron była skazana na porażkę. Jeszcze przed rozpoczęciem stromizny Weng dogoniła Nilsson, by wkrótce potem przejąć prowadzenie. Już go nie oddała. Na mecie (czas zwyciężczyni 33:53.5) uzyskała prawie dwie minuty przewagi nad blondwłosą rewelacją tego cyklu, którą nie tylko straciła szansę na sukces, ale też do końca broniła się przed wypadnięciem z podium. Drugie miejsce zajęła Krista Parmakoski, a czwarta o kilkadziesiąt metrów za Szwedką przybiegła motywowana na ostatnich metrach przez koleżankę z kadry Ingvild Flugstad Oestberg.

Heidi Weng została szóstą kobietą z triumfem w TdS i zarazem - po Therese Johaug i Marit Bjoergen - trzecią Norweżką z takim triumfem. Co zaskakujące, jak dotychczas nie zdarzyło się w historii imprezy, by jej zwyciężczyni wygrała mniej niż dwa etapy. Weng udało się to tylko w niedzielę. 

TOP6 KOBIET W 11. TOUR DE SKI:

1. Heidi Weng (Norwegia)
2. Krista Parmakoski (Finlandia)
3. Stina Nilsson (Szwecja)
4. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)
5. Jessica Diggins (Stany Zjednoczone)
6. Kerttu Niskanen (Finlandia)
Zobacz także:
PŚ w PyeongChang: Kowalczyk zwycięża w biegu łączonym! PŚ w PyeongChang: Kowalczyk czwarta w sprincie techniką klasyczną! Największa rywalka Justyny Kowalczyk wraca do Pucharu Świata! PŚ w Toblach: ósme miejsce Staręgi w sprincie techniką dowolną! Ustiugow przechodzi do historii biegów narciarskich!

Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |