ZS PZFA otrzymuje status Polskiego Związku Sportowego!

W dniu 16 marca 2018 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT) podjęło decyzję o nadaniu Związkowi Sportowemu Polski Związek Futbolu Amerykańskiego (ZS PZFA) statusu Polskiego Związku Sportowego (PZS).

- Już w sobotę 24 marca startują rozgrywki Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA). Niezmiernie cieszymy się, że triumfator Topligi - najwyższej klasy rozgrywkowej PLFA - będzie pierwszym mistrzem Polski rozgrywek już oficjalnie pod egidą Ministerstwa Sportu i Turystyki - komentuje Przemysław Kazaniecki, prezes Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego. - Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy mrówczą pracą doprowadzili do tego przełomowego dla naszej dyscypliny wydarzenia. Serdecznie dziękuję Panu Ministrowi Witoldowi Bańce, Panu Ministrowi Jarosławowi Stawiarskiemu, władzom Międzynarodowej Federacji Futbolu Amerykańskiego oraz Jakubowi Łosoś-Czernickiemu, który z ramienia Zarządu ZS PZFA koordynował prace nad rejestracją polskiego związku sportowego. Olbrzymie podziękowania należą się także Jędrzejowi Stęszewskiemu i jego zespołowi za olbrzymią pracę, bez której futbol amerykański nie osiągnąłby tak imponującego poziomu rozwoju. To pozwoliło doprowadzić do powołania Polskiego Związku Sportowego w futbolu amerykańskim - dodał Kazaniecki. 

Pierwsze regularne rozgrywki futbolu amerykańskiego w Polsce zostały zorganizowane w 2006 roku. Na fali olbrzymiego sukcesu VII SuperFinału Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA), który w lipcu 2012 roku został rozegrany na Stadionie Narodowym do życia została powołana reprezentacja Polski. W 2017 roku Biało-czerwoni zadebiutowali na pierwszej oficjalnej imprezie mistrzowskiej - The World Games we Wrocławiu. W ramach PLFA funkcjonują rozgrywki seniorskie i juniorskie zarówno w formułach 11-osobowej, jak i 8-osobowej. Od 2007 roku PZFA jest członkiem Międzynarodowej Federacji Futbolu Amerykańskiego (IFAF - International Federation of American Football).

Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |