Żeglarskie MP Juniorów i Seniorów 2016 (zapowiedź)

Najlepsi młodzi żeglarze wezmą od piątku do niedzieli udział w Gdańsku w mistrzostwach Polski juniorów. W imprezie rywalizować będą także seniorki w klasie Europa oraz seniorzy w klasach Europa, OK Dinghy i Laser Radial.

Na starcie w Górkach Zachodnich powinna stanąć większość ubiegłorocznych złotych medalistów oraz zawodnicy, którzy stanęli na podium w najważniejszych tegorocznych międzynarodowych regatach. Podobnie jak w zeszłym roku w mistrzostwach ścigać się będzie blisko 280 żeglarzy.

W Gdańsku pasjonująco zapowiada się zwłaszcza rywalizacja w klasie Laser Radial pomiędzy broniącą tytułu Magdaleną Kwaśną (ChKŻ Chojnice), Wiktorią Gołębiowską (SSW MOS Iława) i Wiktorią Lehmann (ŻLKS Poznań). Kwaśna zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach świata ISAF, Gołębiowska wywalczyła w Tallinnie brązowy medal mistrzostw Europy do lat 17, natomiast Lehmann została w Kilonii mistrzynią świata, ale w klasie Laser 4.7.

Wysoką formę będą chciały także potwierdzić Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) - duet Volvo Youth Sailing Team Poland triumfował w mistrzostwach świata oraz mistrzostwach świata ISAF, a ponadto zajął drugą lokatę w championacie Starego Kontynentu. Zdetronizować również nie zamierza się dać druga załoga lipcowych mistrzostw świata w klasie 29er, które rozegrane zostały w holenderskiej miejscowości Medemblik, Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia).

Mistrzowskie aspiracje mają ponadto trzeci żeglarz mistrzostw Europy juniorów do lat 17 z Tallinna w klasie Laser Radial Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko) oraz w windsurfingowej klasie RS:X trzecia deskarka mistrzostw Europy w Sopocie, ale w klasie Techno293, Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W Górkach Zachodnich najliczniej reprezentowana powinna być flotylla Lasera - ścigać się będzie ponad 90 mężczyzn oraz około 30 juniorek. Blisko 30 duetów walczyć będzie o medale w klasie 420, natomiast w klasie RS:X spodziewanych jest około 25 deskarzy. Do regat zgłosiło się również 15 załóg w klasie 29er oraz 15 żeglarzy w klasie Europa. Najsłabiej obsadzone są klasy OK Dinghy i Europa kobiet - po 10 zawodników.

W Gdańsku tytułu bronić będzie tercet seniorów - Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań) w klasie Europa, Paweł Pawlaczyk (JKW Poznań) w klasie OK Dinghy oraz Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa) w klasie Laser Radial. Z kolei wśród juniorów na najwyższym stopniu podium w zeszłym roku stanęli Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) w klasie 420, Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia) oraz Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski (YKP Gdynia) w klasie 29er, Joanna Małyszka (KŻ Mewa Poznań) w klasie Europa, Dawid Kania (ŻLKS Poznań) w klasie OK Dinghy oraz Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i Jakub Rodziewicz (Sejk Pogoń Szczecin) w klasie Laser Radial.

Z kolei w dniach 22-25 września na tym samym akwenie odbędą się mistrzostwa Polski seniorów w klasach olimpijskich - RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard, Laser Radial kobiet, Finn, 470 kobiet i mężczyzn, 49er FX oraz 49er. Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk, AZS COSA Gdańsk oraz miastem Gdańsk.

Szczegółowy program imprezy:

Czwartek 15 września

16.00 - 21.00 zgłoszenia do regat - namiot biura Regat/ONB (Centrum Galion)
Prezentacja „Energa Sailing” w szkole SP nr 5 w Gdańsku.
punkty sprzedaży sprzętu sportowego - miasteczko regat (Centrum Galion)

Piątek 16 września

8.30 odprawa trenerów i kierowników ekip - biuro regat/ONB (Centrum Galion)
9.00 -16.00 otwarte warsztaty edukacji żeglarskiej „Energa Sailing” (Centrum Galion)
11.00 planowany start do pierwszego wyścigu
po wyścigach „pasta party” dla uczestników regat /ONB” 
16.00 - 20.00 bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne REHA SPORT - I. piętro NCŻ
punkty sprzedaży sprzętu sportowego - miasteczko regat (Centrum Galion)

Sobota 17 września

9.00 -16.00 otwarte warsztaty edukacji żeglarskiej „Energa Sailing” (Centrum Galion)
11.00 planowany start do pierwszego wyścigu
po wyścigach „pasta party” dla uczestników regat, Centrum Galion
16.00 - 20.00 bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne REHA SPORT  (I. piętro NCŻ)
18.00 - 19.30 wykład „Najczęstsze kontuzje w żeglarstwie” - M.Goliński  (ONB)
punkty sprzedaży sprzętu sportowego - miasteczko regat (Centrum Galion)

Niedziela 18 września

9.00 -16.00 otwarte warsztaty edukacji żeglarskiej „Energa Sailing” (Centrum Galion)
11.00 planowany start do pierwszego wyścigu
po wyścigach „pasta party” dla uczestników regat (ONB )
punkty sprzedaży sprzętu sportowego - miasteczko regat (Centrum Galion)
16.30 Planowane zakończenie regat (ONB)

Wasze komentarze
Skomentuj
Dodaj komentarz


O nas | Redakcja | Praca | Partnerzy | Reklama | Kanały RSS |